Share
Preview
W świecie WordPressa wiele rzeczy działa inaczej niż gdzie indziej.
 ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌
Portret
Eweliny Muc
 
Cześć, z tej strony Ewelina Muc!
 
W świecie WordPressa wiele rzeczy działa inaczej niż gdzie indziej. Twórcy WordPressa, firma https://automattic.com/about/, to nietuzinkowa korporacja. Słyną między innymi z tego, że mają jeden z najmniejszych zespołów w porównaniu z innymi korporacjami (z takimi dochodami i skalą działania) i od lat w 100% pracują zdalnie (na długo, długo przed pandemią).

Od dawna obserwuję, że to niestandardowe podejście do prowadzenia biznesu ma przełożenie na to, jak rozwijają swoje produkty. Ich sztandarowym produktem jest WordPress. Posiadają też WooCommerce, JetPacka, Tumblr i więcej!

Wróćmy do WordPressa. Jednym z TOP 3 pytań od osób ruszających z WordPressem jest pytanie: jaki motyw wybrać? To trudne pytanie dla osoby początkującej, bo motywów są TYSIĄCE. W związku z tym, że część motywów jest płatnych, część bezpłatnych, szybko wiele osób dochodzi do wniosku: płatne są na pewno lepsze, kupuję!

Dziś wyjaśnię Ci, dlaczego takie myślenie nie sprawdza się w świecie WordPressa.  

1. Freemium: sprawdź motyw bezpłatny, dokup płatny z większą ilością funkcji.

Twórcy motywów dla WordPressa na maxa dopracowali model biznesowy, który powiela teraz wiele firm: freemium. Co to znaczy w praktyce? Firma bezpłatnie udostępnia usługi, aby stworzyć podstawę dla przyszłych długoterminowych transakcji. Tutaj możesz poczytać o tym więcej: https://www.investopedia.com/terms/f/freemium.asp Dlatego wiele motywów ma cykliczne, coroczne odnowienia licencji. Nic w tym dziwnego. Prace nad rozwojem motywu trawą non stop. Cały czas zespół programistów rozwija motyw, obsługuje płatnych klientów, dba o bezpieczeństwo kodu. A to tylko część zadań firmy w branży IT.

Freemium zakłada, że motyw w wersji darmowej ma podstawowy zestaw funkcji. Jest bardzo dobry, ale jeżeli chcesz więcej funkcji i/lub wsparcie to to kosztuje. Aktualnie działa tak wiele firm tworzących motywy. Czy to znaczy, że wszystkie darmowe motywy, które mają wersję płatną są dobre? Niestety nie.

2. Weryfikacja motywów bezpłatnych w oficjalnym repozytorium

Każdy kto jest programistą WordPressa może sobie stworzyć motyw. Zarówno bezpłatny jak i płatny. O jakości motywu (płatnego i bezpłatnego) decyduje szereg czynników. Najlepszym miejscem do szukania motywów bezpłatnych jest oficjalne repozytorium WordPressa. Kiedy motyw się tam dostaje, to jest to swego rodzaju wyróżnienie: przeszedł weryfikację.

Zespół programistów musi spełnić masę wymogów technicznych, bezpieczeństwa etc. Wiele firm tworzy dobre, bezpłatne motywy właśnie z celem by przejść tę weryfikację i potem działać w modelu biznesowym freemium.

Nie szukaj i nie kupuj motywów ani na Allegro ani na innych nieoficjalnych stronach. Po pierwsze często jest to nielegalne, po drugie możesz dostać wirusa w gratisie. Ten wielomilionowy biznes korci wielu cwaniaków. Zacznij poszukiwania darmowego motywu w oficjalnym repozytorium WordPressa.

3. Sklepy z motywami nie mają weryfikacji. Każdy może tam sprzedać co chce.

Tutaj rodzi się pytanie: to gdzie szukać płatnych motywów? Jak je kupować, aby nie kupić czegoś nielegalnego i zawirusowanego? I wiadomo - z dobrymi funkcjami. Temat jest bardzo rozbudowany. Wiele osób poszukujących płatnych motywów trafia do największego sklepu online z motywami: ThemeForest (teraz EnvatoMarket).
 • Czy są tam dobre motywy: tak.
 • Czy są tam beznadziejne motywy: tak.
 • Czy uda Ci się ocenić po cenie lub pięknych grafikach? Nie, bo większość motywów kosztuje tyle samo. Każdy wygląda też jak milion dolarów, ponieważ dział grafików staje na rzęsach, aby wszystko wyglądało CACY :)  

Teraz pytanie do Ciebie. Czy przyszłabyś/przyszedłbyś na szkolenie online z nauki wybierania dobrych motywów? Szkolenie 2,5 h, płatne. Spokojnie, nie kosztowałoby miliona monet.
Temat szkolenia:
Jak wybrać dobry motyw?
 • 15 czynników do sprawdzenia dla niekodujących
 • + TOP 3 rekomendacje motywów
 • + checklista do samodzielnej pracy.
Daj proszę znać w ankiecie: https://ewelinamuc.typeform.com/to/ykesgxqc

Jaka jest moja uniwersalna rekomendacja odnośnie motywów:
Na początku przygody ze stroną zacznij z bezpłatnymi motywami z repozytorium. Poznasz swoje potrzeby. Zrozumiesz, czym w ogóle jest ten WordPress. Pobawisz się. Potestujesz. Na początku nie wiemy czego chcemy, lepiej to sprawdzić pracując ze stroną na darmowych rozwiązaniach.

Zakup dobrego i rozbudowanego motywu może być przytłaczający. Nie polecam tego manewru totalnie zielonym. Szczególnie gdy mają zamiar uczyć się bez wsparcia / czy bez kursu / totalnie sami. Słownictwo stron internetowych jest specyficzne. Lepiej zacząć z czymś prostszym z ograniczoną ilością funkcji do wyklikania. Zawsze można zmienić motyw.  Jestem ciekawa co myślisz TERAZ o tym wszystkim.

📝 O CZYM ZA TYDZIEŃ?
Najczęstsze błędy na stronach.


Jak oceniasz ten tekst? Czy masz do nas pytania? Daj mi znać w MEGA krótkiej ankiecie: https://ewelinamuc.typeform.com/to/ykesgxqc lub odpisz na ten mail.


 
🔥 Mam jeszcze świeże ogłoszenie webinarowe. Ruszyły zapisy na lutowy, otwarty, webinar:
 • Jak zrobić stronę w planie minimum
 • Webinar otwarty - zapraszamy wszystkich!
 • 10. lutego 2022 r., od 19:00
 • Zapisy i program: https://ewelinamuc.com/webinar/
 • Będzie czas na zadanie pytań :)
 
 
Miłego WordPressowania!
Ewelina
 
 
P.S. Jeżeli myślisz, że ten mail może być dla kogoś pomocny, to mu go prześlij. Daj mu znać, że są w Polsce takie dwie osóbki, które fajnie tłumaczą świat stron www i WordPressa. Będzie nam super miło. Dziękujemy :) Do usłyszenia (przeczytania?) za tydzień.
 
To jest newsletter Twoja Pierwsza Strona. Wysłałam ten mail na adres _t.e.s.t_@example.com. Jeżeli nie chcesz otrzymywać ode mnie maili z tego newslettera, to proszę wypisz się. Tu jest regulamin newslettera.
Ewelina Muc, Sikorskiego, 05-480 Karczew, Poland

Email Marketing by ActiveCampaign