Share
Preview
Twoja Pierwsza Strona - konkretny newsletter o stronach
 ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌
Portret Ewy Perzanowskiej
 
Cześć, tu Ewa.
 
Dziś małe święto, bo to okrągły 10. numer newslettera. Bardzo dziękujemy - ja i Ewelina - że nas czytacie, odpisujecie w ankietach i dajecie pozytywny odzew :)

Przed nami druga część minicyklu o wtyczkach. W części pierwszej wyjaśniłam, czym w ogóle są wtyczki i podałam pierwsze pięć, które warto rozważyć. Jeżeli przegapiłaś/przegapiłeś pierwszą część, to znajdziesz ją tu:
Czy istnieje obowiązkowy zestaw wtyczek? Część 1.

Zanim przejdę do podania kolejnych pięciu wtyczek, to przypomnę jeszcze, że coś takiego jak kanon wtyczek na stronie nie istnieje. Każda strona potrzebuje indywidualnego zestawu wtyczek. Przed zainstalowaniem każdej wtyczki należy się bardzo dobrze zastanowić, czy jest nam ona naprawdę potrzebna. Strona przeciążona wtyczkami jest wolniejsza i bardziej podatna na ataki (więcej wtyczek to więcej potencjalnych “furtek” dla wirusów).

Ok, to wstęp za nami. A oto kolejne wtyczki, które mogą Ci się przydać na stronie:

  1. Blokowanie spamu

Jeśli planujesz mieć na swojej stronie wpisy blogowe i umożliwiać ich komentowanie, to zdecydowanie warto rozważyć zainstalowanie wtyczki chroniącej przed spamem. Domyślne ustawienia WP nie zawsze wystarczają w walce z tą zmorą internetu.

Spam szkodzi stronie z wielu powodów:

  • obniża jej wiarygodność i profesjonalizm w oczach czytelników,
  • wyszukiwarki mogą uznać stronę ze spamem za niebezpieczną, jeśli znajdą na niej linki prowadzące do podejrzanych stron. Przez to pozycja strony w wynikach wyszukiwania będzie niższa,
  • obciąża bazę danych strony, przez co będzie się dłużej ładowała. To również wpływa na zniechęcenie czytelników i gorszą pozycję w wyszukiwarkach.

Naszym kursantom do rozprawienia się ze spamem polecamy wtyczkę Antispam Bee. Jest bezpłatna i bardzo skuteczna w walce ze spamerskimi komentarzami.

  1. Backup (kopia zapasowa)

Backup to kopia strony. Może się przydać w kilku sytuacjach:

  • jeśli nasza strona zostanie zawirusowana mimo podjętych środków ostrożności (żadnej strony nie da się zabezpieczyć na 100%),
  • gdy zmieniliśmy coś w wyglądzie strony, ale nie jesteśmy zadowoleni z efektu i chcemy wrócić do stanu wyjściowego
  • gdy przydarzy się jakaś awaria, np. po większej aktualizacji.

Świadomość, że w razie nieprzewidzianych kłopotów szybko odzyskasz kopię strony pozwoli na większą swobodę i kreatywność w pracy na stronie. Nie musisz się bać, że coś “zepsujesz”, przydarzy Ci się atak albo awaria.

Na rynku jest wiele wtyczek do robienia kopii zapasowych. My rekomendujemy tworzenie backupów strony za pomocą wtyczki UpdraftPlus. Jest bardzo intuicyjna i pozwala na automatyczne wykonywanie backupów i umieszczanie ich np. na Google Drive czy Dropboksie.

  1. Blokada logowania

Strony na WP, jak wszystkie inne w sieci, bywają celami ataków hakerskich. Jeden ze sposobów ataku to wielokrotne wpisywanie różnych loginów i haseł. Najczęściej przeprowadzają go automaty, które atakują do skutku, nigdy się nie męczą.

Oczywiście podstawowym zabezpieczeniem przed takimi atakami są trudne, skomplikowane loginy i hasła (długie, zbudowane z przypadkowych ciągów liczb, liter i znaków specjalnych). Ale dla dodatkowej ochrony możemy zainstalować wtyczkę Limit Login Attempts Reloaded. To narzędzie ogranicza liczbę błędnych logowań. Po wyznaczonym limicie nieudanych logowań wtyczka blokuje możliwość logowania na stronę na określony czas. To zatrzymuje boty, które idą szukać łatwiejszego celu.

Bezpieczeństwo to jeden z kluczowych tematów w naszym WP dla zielonych. Wtyczka blokująca nieudane logowania, którą tu polecam, to tylko część systemu zabezpieczeń na stronie. Piszę o tym, aby nie dać Ci złudnego wrażenia, że ta jedna wtyczka zapewni Twojej stronie bezpieczeństwo. Niestety nie. To tylko jeden z elementów układanki.

  1. Formularz kontaktowy

Bardzo często jednym z głównych celów strony jest umożliwienie nawiązania kontaktu klientom. W takim wypadku zdecydowanie przydaje się na niej formularz kontaktowy. Dwa popularne (i bezpłatne) rozwiązania do tworzenia formularzy kontaktowych to wtyczki Contact Form 7 i WP Forms.

Przy okazji mała wskazówka: jeśli chcesz, aby ludzie chętnie korzystali z formularza kontaktowego na stronie, ogranicz liczbę pól do wypełnienia do minimum. Im więcej danych trzeba wpisać przed wysłaniem wiadomości, tym ludzie bardziej się zniechęcają. Dlatego warto zrezygnować np. z pola “temat wiadomości”. Ludzie zazwyczaj mają problem z precyzyjnym określeniem celu wiadomości i czasem wolą nawet zrezygnować z jej wysłania niż zmusić swój mózg do kombinowania “co by tu wpisać” :)

Mam nadzieję, że nasi czytelnicy już to pamiętają: nie każemy ludziom na naszej stronie myśleć. Prowadzimy ich za rękę wygodną ścieżką i usuwamy każdą przeszkodę, która mogłaby ich zawrócić z wytyczonej przez nas trasy.

  1. Dodawanie kodu

Wiem, pojawiło się słowo kod, robi się nerwowo :) Ale oddychaj spokojnie, nie wjadę tu z żadnym programowaniem, słowo :)

Strona na WP nie wymaga od nas żadnych umiejętności kodowania, ALE czasem wymaga od nas doklejenia kawałka gotowego kodu. Np. żeby dodać kod śledzenia Google Analytics (to takie darmowe narzędzie od Google’a do analizowania zachowania ludzi na stronie, pisała o nim Ewelina w poprzednim numerze).

Kod na stronie można dodać bezpośrednio w plikach strony na serwerze, jednak niewielu początkujących ma ochotę na takie ekstremalne przygody ;) Dlatego powstała wtyczka, dzięki której można dodać do strony kod na zasadzie “kopiuj-wklej” w kokpicie WordPressa: Insert Headers and Footers. To narzędzie, które bardzo ułatwia życie raczkującym w temacie stron.

Za nami dziesięć wtyczek, które mogą się przydać na stronie. Gdy za jakiś czas zbiorę kolejną piątkę godną zaprezentowania, to na pewno pojawi się ona w jednym z numerów newslettera.

📝 O CZYM ZA TYDZIEŃ?
Za tydzień przerwa, odpoczywamy :) Nie będzie newslettera. Ewelina wróci z nowym tematem 30 grudnia. Napisze o tym, jak postawić stronę w planie totalnego minimum.

Jak oceniasz ten numer newslettera? Czy masz do nas pytania? A może masz pomysł na kolejne tematy? Daj mi znać w MEGA krótkiej ankiecie lub odpisz na ten mail :)

 
 
Miłego WordPressowania!
Ewa

P.S. Jeżeli myślisz, że ten mail może być dla kogoś pomocny, to mu go prześlij. Daj mu znać, że są w Polsce takie dwie osóbki, które fajnie tłumaczą świat stron www i WordPressa. Będzie nam super miło. Dziękujemy :) Do usłyszenia (przeczytania?) za tydzień.

 
 
To jest newsletter Twoja Pierwsza Strona. Wysłałam ten mail na adres _t.e.s.t_@example.com. Jeżeli nie chcesz otrzymywać ode mnie maili z tego newslettera, to proszę wypisz się. Tu jest regulamin newslettera.
Ewelina Muc - Siedemtrzy Studio, Makuszyńskiego 13, 81-595 Gdynia, Poland

Email Marketing by ActiveCampaign